HomeNowości z rynku

Nowe życie plastikowych butelek, czyli „recycled” według Polartec®

Polartec® od lat podejmuje wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju. W tym roku na rynku pojawi się bluza powstała dzięki współpracy w duchu pro-eko z producentem odzieży, marką Norrona.

Pierwsze dzianiny z materiałów wtórnie przetworzonych marka Polartec® rozpoczęła w 1993 roku. W 2009 roku już 20% wszystkich produktów marki było wykonywanych z materiałów wtórnie przetworzonych co pozwoliło na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń CO2 o ponad 17 230 ton.

Dziś asortyment produktów Polartec® „recycled”, czyli zawierających co najmniej 50% materiałów wtórnie przetworzonych, obejmuje prawie wszystkie kategorie dzianin – od warstwy wewnętrznej, poprzez ocieplającą, do zewnętrznej.

Już od roku na rynku obecne są też dzianiny wykonane z przędzy REPREVE 100, która powstaje w 100 % z odpadów konsumenckich – każdy funt (ok. 0,5 kg) tej przędzy jest wykonany z około 27 plastikowych butelek po wodzie.

Coraz więcej firm decyduje się na produkcję odzieży przyjazdnej środowisku. Ciekawym przykładem współpracy w tej dziedzinie jest historia powstania bluzy 29 warm4 Up-Cycled marki Norrona wykonanej z dzianiny Polartec® Wind Pro®.

Wiosną ubiegłego roku, na terenie Norwegii, marka Norrona przeprowadziła akcję zbierania bezbarwnych plastikowych butelek. Przekazano je firmie Unifi, która przetworzyła je na przędzę Repreve 100, z której Polartec® wyprodukował zamówioną przez Norronę dzianinę – Polartec® Wind Pro®. Uszyte z niej bluzy będą dostępne w sprzedaży już jesienią tego roku. Jedna bluza powstała średnio z 40 przetworzonych butelek. Sam proces produkcji bluz również był pro-eko: zużyto o 20% mniej energii!

Norrona, bluza wykonana z ekologicznego Polartec® Wind Pro®Norrona, bluza wykonana z ekologicznego Polartec® Wind Pro®


Bluzy wykonane z Polartec® Wind Pro® doskonale “oddychają” a przy tym – dzięki wyjątkowo gęstemu splotowi dzianiny – są czterokrotnie bardziej wiatroodporne niż tradycyjny polar. Wodoodporna powierzchnia nie wchłania deszczu ani śniegu co sprawia, że bluzy mogą być noszone jako odzież zewnętrzna praktycznie przez cały rok. Są uniwersalne – sprawdzają się podczas bardzo różnych aktywności. Cena: ok. 394,- USD.

Jak to działa:


Działania pro-eko Polartec®

 • Polartec LLC zawarł umowę z Bluesign Technologies AG – standard bluesign® jest gwarancją zastosowania ekologicznych technologii przy produkcji dzianin.
 • Wszystkie urządzenia oświetleniowe w zakładach produkcyjnych Polartec® zostały wyposażone w żarówki fluorescencyjne, co zmniejszyło roczną emisję CO2 o 1 200 ton.
 • 85% odpadów w fabryce Polartec® jest wtórnie przetwarzanych.
 • Ponad 20 milionów metek produkowanych rocznie przez Polartec® wykonywanych jest z papieru z drewna pochodzącego z wyrębu niezagrażającego równowadze ekologicznej.
 • Certyfikat Oeko-tex 100 – wszystkie dzianiny Polartec® posiadają atest, gwarantujący, że nie zawierają żadnych substancji szkodliwych dla zdrowia człowieka.

 Źródło: Polartec

KOMENTARZE

WORDPRESS: 1
 • comment-avatar
  Tomasz 6 lat ago

  Super materiał!

  Mam tylko pytanie czy te przetworzone butelki PET są bezpieczne dla ciała? w końcu to plastik. Jak to reaguje ze skórą?