HomeNowości z rynku

Aku prezentuje kolekcję na sezon wiosna-lato 2017

Aku, renomowany włoski producent obuwia wspinaczkowo – turystycznego, zaprezentował ofertę na najbliższy sezon. Oprócz flagowych pozycji z poprzednich sezonów, częściowo w odświeżonych wersjach, w sklepach pojawi się również wiele nowości.Dotyczy to zarówno linii obuwia wysokogórskiego, stricte trekkingowego, jak również niższych modeli, które miejski charakter łączą z outdoorowym zacięciem. Innowacje pojawią się też na poziomie produkcji – m.in. system Elica, technologia Zero Impact czy podeszwa Michelin ® Pulsar. Właśnie na nich bazuje spora część spośród nowych modeli.

Z sezonu na sezon wzrasta ilość par butów Aku zamawianych do polskich sklepów outdoorowych – zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych. Tylko w preorderach pod kątem sezonu wiosna & lato 2017, umownie trwającym od marca do sierpnia – zarządzający polskimi sklepami zamówili ponad 4 000 par obuwia! Jest to duży wzrost w stosunku do wcześniejszych sezonów. Co istotne, jest to tendencja stale rosnąca. Jeśli wziąć pod uwagę, iż sporo sklepów wciąż posiada na stanie modele z wcześniejszych sezonów, można śmiało założyć, iż w najbliższych miesiącach Aku będzie jedną z najczęściej sprzedawanych marek wśród polskich użytkowników.

Najpopularniejsze modele

Wciąż największą popularnością cieszy się linia Trekking i jej flagowe damsko – męskie modele, jak Tribute II (w wersjach GTX i LTR) oraz Trekker Lite II GTX, z 2 nowymi kolorami. Z modeli stricte męskich dużą sprzedaż do sklepów miał Slope GTX, zwłaszcza w wersji 885.4 czy jego damski odpowiednik Ultra Light GTX – podobnie jak Slope również dostępny w 4 wersjach. Osobnym tematem jest damsko – męska Camana Fitzroy GTX – model już nieobecny w bieżącej, europejskiej kolekcji Aku, ale wciąż niezwykle chętnie zamawiany przez polskie sklepy.

Trekker Lite II GTX

Z ściśle technicznych modeli wysokogórskich i związanej z nimi kolekcji Mountain największym wzięciem cieszył się damsko – męski Superalp GTX. Uwagę nabywców zwrócił też debiutujący w ofercie producenta model Tengu GTX. Tuż za nimi w rankingach sprzedaży hurtowej uplasował się znany z poprzednich sezonów Conero GTX.

Tengu GTX

Najwięcej nowych i odświeżonych modeli pojawiło się w linii Multiterrain, oferującej buty dedykowane aktywnościom górskim w umiarkowanie trudnym terenie. Większość serii to damsko – męskie modele z niską cholewką i sportowo – casualowym designem. Właściciele sklepów ewidentnie postawili tu na nowości – najchętniej zamawiane były modele: La Val Low GTX, Montera Low GTX czy Pulsar Low GTX. Ze starszych butów dobrą sprzedaż utrzymał Rock II GTX.

Pulsar Low GTX

Seria Mountain Inspired, designem nieco zbliżona do omawianej powyżej, to od kilku sezonów królestwo miejsko – outdoorowego modelu Bellamont. Dostępny jest on w kilku konfiguracjach, spośród których zdecydowanie najwięcej modeli zamówionych zostało w kategoriach Suede GTX oraz Suede.

Wreszcie linia Forester, dedykowana przemieszczaniu się po terenie z mniejszymi różnicami wysokości, ale wciąż trudnym i wymagającym, jak lasy, trzęsawiska czy tereny mocno piaszczyste, nierzadko w gorących warunkach klimatycznych. Warto tu zwrócić uwagę na modele takie jak Petra czy Pilgrim GTX – ten drugi chętnie wykorzystywany przez elitarne jednostki wojskowe, m.in. słynną amerykańską Navy Seals.

Pilgrim GTX

Warto zaznaczyć, iż część nowych modeli nigdy nie trafiłoby do sprzedaży, gdyby nie nowości na poziomie produkcji. Już w czasie poprzedniego jesienno – zimowego sezonu Aku wprowadziło innowacyjną obróbkę skóry Zero Impact. Jej fenomen polega na tym, iż nie wymaga ona garbowania skóry z zastosowaniem chromu i metali ciężkich, dzięki czemu obniża o 5% poziom emitowanego CO2 oraz – dzięki certyfikowanym zabiegom ponownego zalesiania – redukuje do zera odpady powstałe w procesie produkcji. W nowych modelach niniejsza technologia zastosowana została m.in. w La Val Plusie, a wcześniej również m.in. w Bellamocie Plus czy Fedzie.

Kluczową nowością jest również Elica – zintegrowany system, obejmujący kopyto szewskie, podeszwę wewnętrzną, śródpodeszwę oraz podeszwę zewnętrzną. Wiernie oddaje ona anatomiczny kształt dolnej części stopy i dostosowuje się do jej naturalnego nachylania, redukując siłę uderzenia i obciążenie podczas stawiania kroku.

Przeprowadzone przez specjalistów z Aku testy laboratoryjne dowiodły, iż obuwie z systemem Elica, w porównaniu do tradycyjnej konstrukcji, charakteryzuje lepszy rozkład siły nacisku na powierzchnię podeszwy. W zależności od fazy kroku, nacisk jest rozdysponowany na całą podeszwę (stąpnięcie) lub znacząco zmniejszony miejscowo (wybicie). Zmniejsza to zużycie bieżnika i zwiększa komfort użytkowania, zwłaszcza podczas długotrwałego marszu. Warto zaznaczyć, iż system Elica znalazł zastosowanie we wszystkich konfiguracjach dla nowych modelach z serii Multiterrain, m.in. wspomnianych wcześniej La Val, Montera czy Pulsar.

Drugą nowością w wymienionych powyżej modelach jest zastosowanie innowacyjnej podeszwy opracowanej we współpracy z Michelin – największym europejskim producentem opon. Michelin ® Pulsar – bo tak brzmi pełna nazwa podeszwy – inspirowana jest charakterystyką bieżnika opon rowerów górskich. Jej asymetryczna budowa, dostosowana do systemu Elica, poprawia stabilizację kroku i zapewnia idealną przyczepność. Swoje zastosowanie znalazła one we wspomnianych wcześniej butach z serii Multiterrain – niewątpliwie najbardziej odmienionej linii w ramach całej kolekcji Aku na sezon wiosna/ lato 2017.

Informacja prasowa Raven

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0