HomeRynek outdoorLeksykon Polskich Marek

Leksykon Polskich Marek: Eliteclimb

Eliteclimb, czyli polskie czekany wspinaczkowe i łopaty śnieżne, wykonane w całości ręcznie, z włókien węglowych i Kevlaru. Kto stoi za sterami tej jednoosobowej manufaktury i dlaczego narzędzia tej marki są wyjątkowe? Wszystko to okaże się w kolejnej części naszego cyklu poświęconego polskim producentom.

Ryszard Pawłowski, Janusz GołąbArtur MałekAdam Bielecki, Adam Bargiel, Olga Kosek to nie tylko osoby, które wybrały i używały czekanów Eliteclimb nawet w najwyższych górach świata. To w pewien sposób również współtwórcy tej marki. Bo chociaż za samą produkcję od początku powstania firmy w 2013 roku odpowiedzialna jest cały czas tylko i wyłącznie jedna osoba – założyciel i właściciel – Jarosław Walewski, to za koncepcję, rozwój i innowacje odpowiedzialni są również doświadczeni himalaiści, wspinacze lodowi, mikstowi, drytoolowcy i zawodnicy. Ich praktyczna wiedza i wskazówki przekładają się w rzeczywisty sposób na ostateczny wygląd i specyfikację każdego produktu.

Dziabki Eliteclimb w akcji! (fot. Alex Sava/Eliteclimb)

Produkty Eliteclimb przeznaczone są głównie dla profesjonalistów. Wspinanie lodowe, mikstowe czy drytool to dziedziny bardzo niszowe, biorąc pod uwagę fakt, że wspinanie jako szersza kategoria nie jest koniecznie sportem masowym. W tej niszy do wyboru mamy sprzęt znanych, światowych marek, sprawdzonych i uznanych producentów. Oferują oni tańsze i droższe modele dla wspinaczy o różnym stopniu zaawansowania. Czasami więcej płacimy za materiały, czasami za rozwiązania technologiczne, a czasem po prostu za markę. Natomiast Eliteclimb oferuje tylko i wyłącznie produkty profesjonalne, spełniające wymagania zaawansowanych wspinaczy i alpinistów.

Czekany wspinaczkowe Eliteclimb. Od lewej: Raptor, Salamandra, Kruk

Nastawienie na jedną, ograniczoną grupę odbiorców oraz wąska specjalizacja sprawia, że asortyment Eliteclimb nie musi być duży. I nie jest. Łatwo jest policzyć dokładnie ilość produktów znajdujących się w ofercie tej marki. Są cztery: wytrzymały i agresywny czekan Raptor – lód, mikst, drytool; ultralekki (360 – 450g w zależności od rodzaju ostrza) czekan lodowy Salamandra – pierwszy i jedyny na świecie certyfikowany czekan wykonany w całości z metalu, włókna węglowego i Kevlaru; Kruk – ważący jedynie 370 g czekan alpejski; Sultro – łopata śniegowa (380g) wykonana również z włókna węglowego i Kevlaru, o wzmocnionej stalą nierdzewną krawędzi.

Łopata śnieżna wykonana, tak jak czekany, z włókna węglowego i Kevlaru (fot. Eliteclimb)

Eliteclimb wykonuje również sprzęt na specjalne zamówienie. Możliwe jest zaprojektowanie i wykonanie czekana „na wymiar” i według własnych preferencji i wskazówek co do najdrobniejszych szczegółów. Ciekawym przykładem takiego sprzętu jest czekan sportowy, przeznaczony na zawody – Black Swan. Powstał on we współpracy z Olgą Kosek. Olga miała używać tych właśnie dziabek podczas zawodów, jednak niestety zmiana maksymalnych dozwolonych wymiarów czekanów wykluczyła Czarnego Łabędzia z rywalizacji.

Adam Bielecki z czekanami Eliteclimb podczas zimowej próby na Nanga Parbat (fot. Adam Bielecki)

Jak już wspominaliśmy, za całość produkcji odpowiedzialna jest jedna osoba. Jarosław Walewski tworzy własnymi rękami każdy kolejny egzemplarz, od początku, do końca. W dzisiejszych czasach tego typu rzemiosło jest zupełnie niespotykane, szczególnie w takiej dziedzinie jaką jest sprzęt wspinaczkowy. Poniższy film promujący markę pokazuje jak powstają czekany Eliteclimb:


Profil firmy

Marka: Eliteclimb

Strona www: www.eliteclimb.com

Adres e-mail: office@eliteclimb.com

Podstawowe produkty: Czekany i łopaty lawinowe

Główna siedziba firmy: Bielsko-Biała

Lokalizacja produkcji: Bielsko-Biała

Główny rynek zbytu: Eksport/import – pół na pół

Zagraniczne rynki zbytu: USA, Wielka Brytania, Irlandia, Chiny, Włochy, Francja, Rumunia, Pakistan, Makao

Liczba zatrudnionych pracowników: 1 osoba odpowiedzialna za wszystko 🙂

Nagrody przyznane produktom:

„Największą nagrodą jest docenienie produktu przez użytkowników. Nie chwaląc się zdarza się niemal w 100%. Uznanie światowej sławy alpinistów i himalaistów jest cenniejsze od nagród finansowych.” – Jarosław Walewski

Charakterystyka produktów: Czekany wspinaczkowe oraz łopaty śnieżne wykonywane z włókien węglowych i Kevlaru. Przeznaczone zarówno dla bardzo zaawansowanych, jak i początkujących wspinaczy zimowych, ceniących szczególnie styl light&fast. Główne pole zastosowania produktów Eliteclimb to himalaizm, alpinizm i ski-alpinizm.

Krótka historia marki: Założycielem i właścicielem Eliteclimb jest Jarosław Walewski. Pomysł produkcji czekanów wspinaczkowych narodził się w lecie 2013. A dokładnie, wydarzyło się to podczas wspinaczki na ścianie Kazalnicy na skutek wymiany kilku zdań z Wojtkiem Ryczerem. Na realizację pomysłu nie trzeba było czekać długo. Pierwsze produkty były gotowe już na zimę 2013/2014. Pierwsze egzemplarze sprawdziły się w akcji. Pojawiła się szansa na wprowadzenia na rynek tego nowego, nietypowego produktu. Po stosunkowo niewielkich modyfikacjach prototypów z pierwszego sezonu, powstał pierwszy model – Salamandra. Wojtek Ryczer do końca czuwał nad wykonaniem i odpowiednim kształtem tego modelu, który później otrzymał certyfikację. Co ciekawe, czekan uzyskał certyfikację w formie lekko tyko zmienionej w stosunku do prototypu. W kolejnych latach powstały nowe modele i rozwijała się współpraca z kolejnymi alpinistami i sportowcami. Eliteclimb aktywnie wspierał, i nadal wspiera, polskie wyprawy w najwyższe góry świata.

Komentarz właściciela:

Kilka cech powoduje że firma Eliteclimb jest wyjątkowa na skalę światową. Czekany i łopaty jako jedyne na świecie są wykonane w całości z włókna węglowego i kevlaru. Jako jedyne wykonane w całości ręcznie. Salamandry to jedyne certyfikowane czekany wykonane w ten sposób. Każdy sprzęt Eliteclimb jest najlżejszy w swojej klasie. Eliteclimb się ciągle rozwija. Kilka ciekawych nowości powinno być gotowych przed zimą.  Właśnie rozpoczyna się proces certyfikacji następnego czekana. Na styczeń planowana jest wizyta w USA na Ouray Ice Festival oraz na targach Outdoor Retailer.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0