HomeRynek outdoorImprezy outdoor

„SNOW EXPO – nie tylko dla narciarzy“ oraz „Biegówkowy PGE Narodowy” oficjalnie otworzyły sezon narciarski 2017/18 w Polsce

Prawie 8000 odwiedzających, 63 wystawców, 113 prezentowanych marek, 550 kubików śniegu, ponad 1000 narciarzy biegowych, blisko 800 kompletów wypożyczonego sprzętu, 17 godzin funkcjonowania sztucznie naśnieżonej trasy biegowej i kilkudziesięciu sportowców zawodowych – tak w liczbach prezentuje się druga edycja „SNOW EXPO – nie tylko dla narciarzy” oraz pierwsza odsłona projektu „Biegówkowy PGE Narodowy”, które odbyły się 4-5 listopada 2017 roku na stadionie PGE Narodowym.

Odwiedzający mogli uczestniczyć w spotkaniach z Apoloniuszem Tajnerem, Staszkiem Karpielem – Bułecką, Maryną Gąsienicą Daniel, Maćkiem Bydlińskim i fachowcami z branży narciarskiej. W strefie EXPO nie zabrakło także symulatora jazdy na nartach i skoczni narciarskiej dla najmłodszych. Biznes Klub PGE Narodowego pękał w szwach. Regiony i stacje narciarskie z Polski, Czech, Słowacji, Austrii, Włoch, Francji, Hiszpanii i Andory zachęcały do wyjazdów na wspaniale przygotowane i naśnieżone stoki. Wielcy i znani producenci sprzętu obok niszowych firm zaprezentowali najnowsze kolekcje na sezon 2017/18. Była też NOWOŚĆ – Strefa Sprzedażowa. Trzy loże VIP zostały zamienione w raj miłośników zimowego szaleństwa oferując najnowsze, zimowe kolekcje.

Snow EXPO 2017 (fot. Snow EXPO)

W ramach drugiej edycji SNOWEXPO organizatorzy oraz polska firma SUPERSNOW przygotowali także nie lada atrakcję – sztucznie naśnieżoną trasę do narciarstwa biegowego! Przez dwa dni wydarzenia pojawiło się na niej ponad 1000 biegaczy narciarskich, wśród których liczną grupę stanowili adepci tej dyscypliny. Specjalnie przygotowana wypożyczalnia sprzętu przez Turbacz XC – trasy cross country oraz Towarzystwo Narciarskie Biegówki wypożyczyła bezpłatnie blisko 800 kompletów sprzętu biegowego.
Naturalnym rozwojem kolejnych edycji SNOW EXPO jest chęć przybliżania sportów zimowych odwiedzającym, stąd pomysł „Biegówkowego PGE Narodowego”, jako wydarzenia towarzyszącego części ekspozycyjnej – powiedział Arkadiusz Walus, organizator SNOW EXPO. – Już dziś mogę powiedzieć, że na kolejnych edycjach śniegu również nie zabraknie – dodał.

Podczas dwóch dni uczestnicy mieli okazję obserwować na żywo reprezentantów Polski. Pod PGE Narodowym biegali Anna Mąka (biathlon), Maciej Staręga, Jan Antolec, Paweł Klisz, Dominik Bury (narciarstwo biegowe). Oprócz pamiątkowych zdjęć oraz rozmowy z kadrowiczami, wielu uczestników zasięgnęło od profesjonalistów praktycznej porady i instruktarzu na śniegu.

Snow EXPO 2017 (fot. Snow EXPO)

Organizatorzy stworzyli pierwszą czynną naśnieżoną trasę do narciarstwa biegowego w Polsce – pod stadionem PGE Narodowym! Można było testować narty, zasięgnąć porad od instruktorów i pasjonatów narciarstwa biegowego, a co najważniejsze spróbować pierwszy raz w tym sezonie stanąć na nartach biegowych w Warszawie – powiedział Jan Antolec, polski biegacz narciarski, zawodnik kadry narodowej.

W sobotę o godzinie 16:00 zostały przeprowadzone zawody „Biegówkowy PGE Narodowy – SPRINT RACE”. Formuła wyścigów była mocno zabawowa, jednakże nie zabrakło sportowych emocji i rywalizacji. Amatorzy mieli okazję spróbować swoich sił z najszybszymi narciarzami w Polsce. Zawody zostały rozegrane systemem pucharowym. W rywalizacji kobiet na podium stanęły Wiktoria Kaleta (1 miejsce), Kamila Borkowska (2 miejsce) Patrycja Szwed (3 miejsce), natomiast wśród mężczyzn – Paweł Klisz (1 miejsce), Maciej Staręga (2 miejsce) oraz Dominik Bury (3 miejsce). Wśród kibiców pojawił się Prezes Polskiego Związku Narciarskiego – Apoloniusz Tajner, który zagrzewał do walki swoich zawodników, ale także amatorów startujących w rywalizacji.

Dzięki współpracy z Polski Związek Biathlonu wraz z UKS G-8 Bielany dla odwiedzających organizatorzy przygotowali strefę biathlonową, gdzie uczestnicy mieli okazję porozmawiać z zawodniczkami i zawodnikami oraz korzystać ze strzelnicy laserowej.

Naszym celem było wprowadzenie Polaków w świat narciarstwa biegowego, zainspirowanie pasją do biegów, pokazanie powszechności tej dyscypliny – dziś z pełną odpowiedzialnością możemy powiedzieć, że cel został zrealizowany – powiedział Wojciech Sularz, Prezes Tatra Holding. Niesamowicie cieszy mnie fakt, że większość z osób, które pojawiły się pod Narodowym zaczynają swoją przygodę z biegówkami. Wiele z nich pierwszy raz w życiu zapinały narty biegowe na naszej trasie – dodał Marcin Glądała przedstawiciel współorganizatora.

Jeszcze kilka tygodni temu wydarzenie dla wielu osób mogłoby się wydawać nierealne. Pasja i chęć do tworzenia unikatowych wydarzeń organizatorów połączona z zaangażowaniem, ogromną wiedzą i doświadczeniem partnerów pozwoliła na otwarcie sezonu narciarstwa biegowego w miejscu, które z pewnością zapadnie w pamięci uczestników. Do wytworzenia śniegu wykorzystaliśmy nowoczesne urządzenie, przystosowanego do produkcji śniegu w dodatnich temperaturach. Przygotowanie 100 metrowego odcinka trasy biegowej zajęło nam 4 dni, zużyliśmy do tego ponad 300 metrów sześciennych wody – podsumował Rafał Topolski, Prezes Supersnow.

SNOW EXPO AWARD

Podczas trwania Wystawy kapituła w składzie:

 • Jacek Ciszak – skionline.pl
 • Tomasz Kurdziel – NTN Snow&More
 • Maciej Szpot – BFC Travel Club
 • Arkadiusz Walus – SNOW EXPO
 • Grzegorz Zalewski – Renault Polska

przyznała następujące nagrody SNOW EXPO AWARD 2017/18 w kategoriach:

 • TURYSTYKA – ośrodek narciarski w Polsce – Szczyrk
 • TURYSTYKA – ośrodek narciarski za granicą – Schladming-Dachstein/Austria
 • NARTY TRASOWE – Elan SLX Fusion arrow technology
 • NARTY POZA TRASOWE – Majesty Hypernaut
 • BUTY TRASOWE – Dalbello Panterra 130 intuition
 • BUTY freeride/skitouring – Nordica Strider
 • BEZPIECZEŃSTWO NA STOKU – POC Spin
 • ODZIEŻ ZEWNĘTRZNA – X-bionic SKI TOURING LIGHT
 • BIELIZNA SPORTOWA – Helly Hansen Merino Live

 

Informacja organizatora

***

Snow EXPO odbyło się pod patronatem 4outdoor Biznes

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0