HomeImprezy outdoor

Warsztaty, panele i wykłady na 15. Krakowskim Festiwalu Górskim

Warsztaty, panele, wykłady – to jeden z Waszych ulubionych punktów każdej edycji Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Nie zawiedziemy i tym razem. Zafundujemy pokaźną porcję bloków tematycznych, obecni będą stali i lubiani bywalcy KFG, ale też nowi prelegenci.

Sala prelekcyjna, wypełniona po brzegi (fot. Adam Kokot / KFG)

Na 15. KFG będziecie mogli wybierać między panelami górskimi (szeroko pojęte bezpieczeństwo, organizacja wypraw, techniki wspinaczkowe etc.), wykładami o odpowiednim odżywianiu i treningu, o sprzęcie i o wspinaczkowej fotografii. Będzie też o najdalszych zakątkach świata. To w dużym skrócie. Poniżej zestaw wybranych festiwalowych atrakcji.

***

Zdrowie, psychologia sportu

Jeśli zdrowie to Centrum Rehabilitacji HOLIMEDICA. W sobotę 2 grudnia fizjoterapeuci Beata i Łukasz Kaczmarkowie poprowadzą na głównej sali zajęcia praktyczne „Autoterapia w przeciążeniach wspinaczkowych” (godz. 9.00, sala główna). O teorii – czyli o tym, jak radzić sobie z przeciążeniami wspinaczkowymi – opowiedzą godzinę później (sala nr 9, godz. 10:00-11.30).

Warsztaty praktyczne z zakresu autoterapii obejmują szereg prostych, a zarazem skutecznych ćwiczeń będących świetnym uzupełnieniem podstawowego treningu wspinaczkowego. Omówimy i przećwiczymy przede wszystkim techniki automasażu. Zachęcamy do zabrania ze sobą na zajęcia rollera, piłeczki golfowej, 2 piłeczek tenisowych oraz… jednej czystej skarpetki!

Z kolei wykład „Psychologia sportu dla wspinaczy” poprowadzi w sobotę Łukasz Gruszczyński (sala nr 8, godz. 11:50-12:50).

***

Dla wybierających się w góry, te wyższe i te niższe

Himalaje od kuchni… Zapraszamy na dwa wykłady przedstawicieli teamu Forma na SzczytKarol Hennig (trener) poprowadził prelekcję „Trening himalaistów”, a o „Żywieniu w drodze na szczyt” opowie Marta Naczyk (dietetyk). Oba spotkania odbędą się w sobotę 2 grudnia (sala nr 8, godz. 14:00-15:00 i 15:10-16:10).

Ciekawi Was, co będą jedli nasi himalaiści podczas wyprawy na K2? Śmiemy zaryzykować, że jeszcze żadna wyprawa na świecie nie miała tak dobranej żywności jak nasza Narodowa Wyprawa Zimowa na K2! Co jest najważniejsze w żywieniu na wysokości? Czy jesteście ciekawi, ile takich zestawów jedzie na K2.

Z kolei o tym: „Jak i czy warto samemu organizować wyprawy wspinaczkowe i trekkingowe na najwyższe szczyty świata? Korona Ziemi, dziewicze szczyty samemu czy w zorganizowanej ekspedycji?” radzić będą Miłka Raulin („Siła Marzeń – Korona Ziemi”) i Piotr Sztaba (Szkoła Wspinania Kilimanjaro). Termin: niedziela 3 grudnia (sala nr 8, godz. 14:20-16:00).

Interesująco zapowiada się prelekcja Wadima Jabłońskiego (KW Sakwa) – „Z miłości do wielkich filarów – 2x Barre Ecrins & Walker”. Na zachętę fragment zapowiedzi:

Jeżeli wydaje Wam się, że poważne alpejskie drogi nie są w Waszym zasięgu, zostaniecie wyprowadzeni z błędu. Dowiecie się, jak pokierować swoim wspinaczkowym rozwojem, aby dotrzeć na podniebne, skalne półki, dlaczego wspinanie zimą w Tatrach jest ważne oraz co mogą dać pokonane połacie rzęchu i kosówki. Będzie trochę praktycznych patentów, jak przyspieszyć wspinanie, co wrzucić do plecaka na długą drogę oraz jak zorganizować wyjazd “po studencku”. A wszystko to w akompaniamencie pięknego masywu Ecrins oraz osławionej drogi Cassina(…).

Na alpejskie ściany Wadim zaprasza w sobotę 2 grudnia (sala nr 8, godz. 18:30-19:20).

***

Rozważania o przeszłości i teraźniejszości… w górach

Jak co roku do Krakowa przyjadą Waldek Niemiec (instruktor PZA, Szkoła Wspinania Kilimanjaro) i Tomek Nodzyński (wysokogórski przewodnik tatrzański SWPT, Szkoła Górska Morskie Oko). A o czym będzie tym razem? „Jest gorzej czy inaczej? Czyli polemika o tym, czy naprawdę niegdyś wspinacze byli dzielniejsi, góry wyższe, a śnieg bardziej biały…”. 

Zapraszamy na dyskusję w sobotę 2 grudnia (główna sala, godz. 9.45-11).

Warsztaty (fot. Adam Kokot / KFG)

***

Bezpieczeństwo

Zasady bezpiecznego poruszania się w górach i właściwego wyboru dróg w przypadku zagrożenia lawinowego przedstawi Igor Marcin Józefowicz (ratownik, instruktor, szef szkolenia TOPR, autor programów kursów lawinowych w Dolinie Pięciu Stawów, Szkoła Górska 5+). Na wykład: „Czy iść po szlaku? Czy tam, gdzie ślad? Gdzie bezpieczniej?” zapraszamy w niedzielę 3 grudnia (sala nr 9, godz. 10:00-11.30).

Także w niedzielę (sala nr 8, godz. 10:00-11:30) trio w składzie Łukasz Depta (Instruktor Alpinizmu PZA, TOPR), Jan Kuczera (Instruktor Alpinizmu PZA, TOPR, HardRock), Wojtek Malawski (Instruktor Narciarstwa PZN, aspirant na przewodnika IVBV) przedstawi „ABC zimowego turysty”.

Jasiek Kuczera odkrywa tajemnice używania i serwisowania sprzętu (fot. Wojciech Lembryk / KFG)

***

Petzl zaprasza

W ramach KFG Petzl przygotował dla dwa panele, oba poprowadzą Maciek Ciesielski (Petzl Polska, międzynarodowy przewodnik IVBV i instruktor alpinizmu PZA) i Bogusław Kowalski(Instruktor PZA, Szkoła Wspinania „Pared”).

  • „Zagrożenia w górach – turystyka, łatwe wspinaczki” (sobota 2 grudnia, sala nr 9, godz. 17.10-18.10).
  • „Warsztat stanowiska i autoratownictwo” (niedziela 3 grudnia, sala nr 9, godz. 14.00-14.40).

***

Elektroniczny system rejestracji – ESR

Plan wprowadzenia przez Tatrzański Park Narodowy elektronicznej książki wyjść dla wspinaczybudzi bardzo silne kontrowersje, czego wyrazem są m.in. publikacje prasowe i protesty klubów wysokogórskich. Czy TPN przekona wspinaczy do ESR? W sobotę 2 grudnia zapraszamy na prezentację TPN, a następnie na panel dyskusyjny poświęcony funkcjonowaniu tego systemu (sala nr 9, godz. 15:50-17:05).

***

Akademia Wspinania Mazdy

Na KFG pojawi się też wspinaczkowy erudyta, gawędziarz i świetny wspinacz Andrzej Mecherzyński-Wiktor. Będzie więc niestandardowo i na pewno ciekawie! Mechanior jest główną twarzą Akademii Wspinania Mazda. Tym razem opowie o podstawowych zasadach wspinania: od prezentacji rodzajów ruchów i technik wspinaczkowych, przez wytłumaczenie faz i składowych ruchu, po wypunktowanie najważniejszych zasad i najczęściej popełnianych błędów.

Zapraszamy w niedzielę 3 grudnia (sala nr 8, godz. 12:40-14:10).

***

O fotografii

O swojej pasji – fotografii wspinaczkowej – opowie Piotr Deska (DH Climbing). Piotrek będzie zgłębiał tajniki fotografii w sobotę 2 grudnia (sala nr 8, godz. 13:00)

Każdy wspinacz ogląda codziennie dziesiątki jeśli nie setki zdjęć wspinaczkowych z całego świata. Wszyscy widzimy zapierający dech w piersiach efekt końcowy w postaci zdjęcia, które sprawia, że pocą nam się dłonie i chcemy od razu pojechać się wspinać. Ale jak one powstają i czym okupione jest zrobienie fotografii przedstawiających naszą ulubioną formę aktywności?

***

2x Mustang – czyli świecie, którego nie znamy

O ludziach z zaginionego królestwa Lo w Himalajach” – Magdalena Gołębiowska-Śmiałek, Fundacja Szkoły na Końcu Świata (sobota 2 grudnia, sala nr 8, godz. 10:00-10:40)

Od 2012 roku finansujemy naukę młodzieży z Mustangu w szkołach ponadpodstawowych i zawodowych. By opowiedzieć o świecie, z którego pochodzą, organizujemy wystawy, warsztaty i odczyty. Podczas KFG opowiemy również o warsztatach fotograficznych z Piotrem Trybalskim w Mustangu.

Świt w Yara, Mustang (fot. Paula Rettinger-Wietoszko)

„Mustang Art&Climb Expedition” – Paula Rettinger-Wietoszko (niedziela 3 grudnia, sala nr 8, 11:40-12:30)

Mustang jeszcze kilkanaście lat temu był królestwem zamkniętym dla cywilizacji i świata zewnętrznego. Zatrzymany w czasie zachował energię i kulturę średniowiecznego Tybetu. To najgłębsza dolina świata, u stóp Annapurny i Dhaulagiri. Zapraszamy na opowieść o rzece Kali Gandaki, łączącej Chiny z Gangesem, niezwykłych formacjach, jakie rzeźbi w skale, o grotach medytacyjnych, sępach, pochówkach, poliandrii, prawdziwym księciu i duchach. I o dzieciach żyjących na granicy dwóch światów.

***

To niektóre ze spotkań i warsztatów, w których będziecie mogli uczestniczyć na 15. Krakowskim Festiwalu Górskim. Po szczegółowy program KFG i wszystkie niezbędne informacje odsyłamy na stronę: www.kfg.pl.

Już teraz gorąco zapraszamy na Uniwersytet Ekonomiczny w dniach 1-3 grudnia!

Dorota Dubicka/KFG

***

15. Krakowski Festiwal Górski odbywa się pod patronatem 4outdoor Biznes

 

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0