HomeTesty

Test butów Aku Climatica Suede GTX

Nowy model Aku, Climatica Suede GTX, to but z założenia wszechstronny, przeznaczony bardziej dla amatorów zróżnicowanego życia outdoorowego niż dla profesjonalistów specjalizujących się w jednej, określonej dziedzinie. I choć w żadnej z tych dziedzin Climatica nie może konkurować o podium, wydaje się, że swoje założenia spełnia bardzo dobrze.

Aku, model Climatica Suede GTX

Dla wielu z nas Climatica może okazać się wystarczająco wytrawnym kompanem wielu przygód na łonie natury, zarówno latem, jak i w okresach przejściowych. Charakterystyczną cechą tego buta są membrany marki Gore-Tex® – Extended Comfort oraz Surround®. Szczególnie wykorzystanie tego drugiego rozwiązania wpływa znacząco na charakter i specyfikę Climatiki.

Jesień i początek zimy tego roku stworzyły idealne warunki do testów. Buty Climatica udało mi się przetestować w górach, w stosunkowo ciepłych i suchych warunkach (16°C), na mokrych i błotnistych ścieżkach oraz w temperaturach ujemnych, na lekko ośnieżonych szlakach. Przez okres trzech miesięcy używałem butów Climatica również na co dzień.

Aku Climatica Suede GTX w teście

Komfort

Aku Climatica Suede GTX to but bardzo miękki. Podeszwa i cholewka są elastyczne i łatwo dopasowują się do naturalnego ułożenia stopy. Gruba podeszwa z pianki EVA dobrze amortyzuje – dzięki temu nie wyczuwamy pod stopą nierówności terenu, nawet w przypadku występowania ostrych kamieni. Cholewka oraz materiał wewnętrzny zostały porządnie wykonane, poddają się ruchom stopy i zapewniają komfort nawet podczas bardzo długiego trekkingu lub biegu po twardej nawierzchni. W żadnym momencie użytkowania nie odczułem nawet najdrobniejszego obtarcia czy ucisku.

Stabilizacja

Miękkość buta, która zapewnia wysoki komfort w łatwym terenie, niestety ogranicza stabilizację w trudnym. Nie można uznać tego modelu za buty stricte biegowe czy podejściowe. Poza szlakiem, na podejściu po nierównych głazach, gdy stawiamy stopę bokiem, but nie zapewnia wystarczającej sztywności i wyczuwalne jest przemieszczanie się stopy względem podeszwy. Podobnie jest podczas szybkiego schodzenia w terenie leśnym o dużym nachyleniu. Climatica w takich warunkach nie daje wystarczającego poczucia pewności. Dla wielu osób brak odpowiedniej stabilizacji może wykluczać te buty z aktywności takich jak np. przejścia via ferrat czy trudniejszych fragmentów szlaków tatrzańskich.

Mając na uwadze przeznaczenie tego modelu, można uznać, że poziom stabilizacji – obniżony na rzecz komfortu – jest wystarczający dla większości lekkich aktywności outdoorowych.

Przyczepność

Podeszwa buta została wykonana z gumy Tenuta Grip. Jej przyczepność na suchych powierzaniach nie budzi żadnych zastrzeżeń. Również na mokrych kamieniach (granit), korzeniach czy ziemi przyczepność gumy stworzonej przez Aku jest zadowalająca. Trochę gorzej sytuacja przedstawia się w grząskim terenie. Płytki śnieg, błoto czy miękka i mokra ściółka leśna to warunki, w których Climatica radzi sobie nieco gorzej. Wynika to prawdopodobnie z dość płytkiego bieżnika podeszwy.

Termika

Obok komfortu to chyba druga największa zaleta modelu Climatica. Szczególnie w temperaturach ok. 0°C dało się zauważyć, jak działa technologia Surround®. Od dołu do stopy dochodziło wtedy wyraźnie odczuwalne chłodne powietrze, co jest faktycznym potwierdzeniem działania systemu otworów wentylacyjnych w podeszwie. Mimo to podczas marszu nie było zbyt zimno. Jednak dłuższy postój w takich warunkach byłby już niemożliwy. W umiarkowanych temperaturach i wilgotnych warunkach (lekki deszcz, mokry las, płytkie strumienie) buty spisują się świetnie. Fakt, że przez długi czas nie przemakają, jest nieco zaskakujący – biorąc pod uwagę otwory w podeszwie. Jak każdy but, Climatica ma jednak swoje granice nieprzemakalności. Podczas dużych, długotrwałych opadów lub biegu po mokrym podłożu w końcu przemaka. Natomiast podczas trekkingu w ciepłych i suchych warunkach (nawet ze źle dobraną, zbyt ciepłą skarpetą) nie odczułem dyskomfortu związanego z przepoceniem stopy. Climatica spisuje się dobrze również podczas jazdy na rowerze w temperaturach powyżej 15°C. Otwory w podeszwie zapewniają wtedy przyjemny przewiew.

Walory użytkowe

Szybki system wiązania. Buty Climatica zakłada się i ściąga bardzo wygodnie i szybko. Być może dla większości użytkowników nie ma to dużego znaczenia, ale dla wspinaczy, którzy podczas wizyt w skałach czy na bulderach często zmieniają buty na wspinaczkowe (i odwrotnie) ta cecha może okazać się bardzo przydatna.

Podsumowanie

Nie są to buty, które wziąłbym na podejście pod alpejską ścianę, ani nawet na szybki trekking w wyższych partiach gór. Nie chciałbym też biegać w nich w trudnym terenie. Za to świetnie nadają się do lekkich wycieczek np. w Beskidy (od wiosny do jesieni); bardzo dobrze sprawdzą się na większości szlaków tatrzańskich (latem); można w nich wygodnie pobiegać w lekko pofałdowanym terenie oraz parkach – na twardych nawierzchniach; sprawdzą się na wypadach w skałki oraz na baldy; na wycieczkach rowerowych; i po nartach, gdy wracając samochodem chcemy, aby zmasakrowane stopy mogły „pooddychać” w komforcie. W butach o wszechstronnym przeznaczeniu powinniśmy spędzić komfortowo cały dzień w pracy, przejechać na rowerze kilka kilometrów na ściankę, zrobić rozgrzewkę i powspinać się. Po treningu opuchnięte stopy z powrotem wsadzić w buta, który zapewni im komfort i wentylację. Może Climatica mogłaby być bardziej sztywna i mieć lepszy bieżnik. Ale może wtedy nie byłaby tak wszechstronna jak teraz?

Zalety:

 • miękka podeszwa i cholewka zapewniają bardzo wysoki poziom komfortu,
 • dobra przyczepność na twardych (suchych i mokrych) nawierzchniach,
 • świetne właściwości termoregulacyjne i wentylacyjne,
 • system szybkiego wiązania,
 • bardzo dobra jakość wykonania.

Wady:

 • miękka cholewka nie zapewnia wystarczającej stabilizacji podczas szybkiego marszu lub biegu w trudnym terenie,
 • umiarkowana ochrona przed uderzeniami,
 • nieoptymalne dopasowanie buta do stopy,
 • słaba przyczepność na grząskim podłożu.

Konstrukcja i materiały

 • Materiał cholewki: skóra zamszowa o grubości 1.8 mm
 • Membrana cholewki: Gore-Tex® Extended Comfort
 • Membrana podeszwy: Gore-Tex® Surround
 • Guma podeszwy: Climatica Tenuta Grip
 • Szybki system sznurowania
 • Wzmocniony niskim otokiem czubek
 • Waga: 375 g (½ pary w rozm. 8 UK)

Michał Gurgul

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0