HomeTesty

Test butów Merrell MQM Flex Gore-Tex® – optymalny kompromis

MQM, skrót będący częścią nazwy tego modelu, pochodzi od Moving Quickly in the Mountains™ – pomysłu marki Merrell na stworzenie serii butów umożliwiających szybkie poruszanie się w terenie górskim. Jak usłyszymy w spocie reklamowym Merrella, modele MQM zaprojektowane zostały we współpracy z trzema czołowymi sportowcami teamu marki, pozwalają szybko „podejść pod górę, przejść przez nią i zbiec z drugiej strony”.

Cholewka Merrell MQM Flex GORE-TEX® jest elastyczna
– za sprawą siateczki mesh i łatwo poddaje się podczas zginania stopy (fot. Michał Gurgul / Outdoor Magazyn)

Model marki Merrell łączy w sobie wszystko co najlepsze, wykorzystują wiele sprytnych technologii i sprawdzają się genialnie podczas hikingu, pokonywania technicznego terenu skalnego, oraz biegania na dużej prędkości. Wyciągając z pudełka nową parę MQM Flex GORE-TEX® w kolorze „stare złoto”, byłem jednak pełen wątpliwości, czy to wszystko nie jest zbyt piękne, by mogło być prawdziwe.
Od lat obserwujemy próby tworzenia sprzętu uniwersalnego. Liczni producenci z całego świata starają się zaproponować użytkownikom produkty dostosowane do ich potrzeb, niejednokrotnie łączące różnorodne cechy. Na skutek ich starań powstają nowe hybrydy, zazwyczaj bardzo pomysłowe, które czasami są odbierane pomyślnie przez rynek i użytkowników, a czasami nie. Zobaczmy czego możemy spodziewać się w przypadku nowej propozycji marki Merrell.

MQM Flex GORE-TEX® to połączenie buta hikingowego (czy speed hikingowego) i trailowego. Według reklamy również podejściowego, choć nie jest łatwo doszukać się podobieństw z klasyczną podejściówką. Na pierwszy rzut oka trudno jest określić jasno zakres zastosowań MQM Flexa. Z jednej strony jest zbyt lekki i miękki jak na but, w którym mamy chodzić cały dzień po górach z lekkim plecakiem. Z drugiej, skoncentrowani na biegach górskich zawodnicy powiedzą, że MQM nie daje odpowiedniego poczucia kontroli i komfortu, a nawet jest za ciężki. Jeśli jednak nasze ambicje biegowe nie są zbytnio wyśrubowane, ani też nie planujemy wielogodzinnych wędrówek z plecakiem, może okazać się, że MQM Flex GORE-TEX® spełni nasze oczekiwania. Zgodnie ze swoim przeznaczeniem, but ten może sprawdzić się doskonale podczas szybkich przejść w wymagającym terenie skalnym, oraz w speed hikingu z lekkim plecakiem, lub bez.

Pięta w Merrell MEN’S MQM FLEX GORE-TEX® jest bardzo sztywna – odpowiada za to system Hyperlock™ – i dobrze stabilizuje kostkę (fot. Michał Gurgul / Outdoor Magazyn)

Komfort i ochrona

MQM Flex GORE-TEX® to but dość miękki. Cholewka jest elastyczna za sprawą siateczki mesh i łatwo poddaje się podczas zginania stopy. Podeszwa jest nieco sztywniejsza, dobrze chroni stopę przed drobnymi (również ostrymi) nierównościami terenu, a system FLEXconnect™ zapewnia odpowiednie dopasowanie do naturalnego ułożenia stopy. Poduszka Merrell Air Cushion amortyzuje i łagodzi uderzenia podczas zbiegów. Dodatkowy komfort zapewnia wyjmowalna wkładka z pianki EVA. But daje wrażenie połączania miękkości i sztywności równocześnie. Waga około 325 g, która nie dopuszcza może MQM Flexa do czołówki butów biegowych (trailowych), tak naprawdę jest wystarczająco niska by poczuć przyjemną lekkość. Po kilku trasach, gdy but dopasował się do mojej stopy, nie odczuwałem żadnego dyskomfortu. Natomiast ochrona przed uderzeniami w okolicy palców, nie jest tak dobra jak w butach typowo hikingowych czy podejściowych. Powłoka TPU zabezpiecza materiał wyłącznie przed przetarciami, jest elastyczna i nie zapewnia dodatkowej osłony. Jednak dopóki pozostajemy na stosunkowo spójnym podłożu i poruszamy się sprawnie, nie jest to dużym problemem.

Stabilizacja

Dobrze zawiązane sznurowadła sprawiają, że cholewka opina stopę i utrzymuje ją w miarę nieruchomo. Należy jednak zaznaczyć, że but ma stosunkowo wysokie podbicie. W skarpecie trekkingowej moja stopa wypełniała but idealnie. W cienkiej skarpetce biegowej było nico gorzej. Pięta jest bardzo sztywna – odpowiada za to system Hyperlock™ – i dobrze stabilizuje kostkę. MQM Flex zapewnia dobre poczucie pewności przy umiarkowanych prędkościach, nawet w urozmaiconym i nierównym terenie. Podczas chodzenia jest z pewnością zupełnie wystarczająca.

Przyczepność

Kolejne pozytywne zaskoczenie. Podeszwa z gumą M Select™ GRIP spisuje się bardzo dobrze zarówno na twardym, jak i miękkim podłożu. Bieżnik, choć stosunkowo niski, „wgryza się” w miękki teren i zapobiega poślizgnięciom. Na mokrych lecz twardych powierzchniach (kamienie, korzenie, ubita ziemia) guma marki Merrell radzi sobie bez zastrzeżeń. Gdyby MQM Flex miał być klasycznym butem hikingowym, bieżnik musiałby być prawdopodobnie wyższy, tak aby zapewnić lepszy poziom przyczepności w błocie czy śniegu.

Podeszwa z gumą M Select™ GRIP spisuje się bardzo dobrze zarówno na twardym, jak i miękkim podłożu (fot. Michał Gurgul / Outdoor Magazyn)

Nieprzemakalność i termika

Dzięki membranie GORE-TEX® but jest oczywiście nieprzemakalny – w granicach możliwości fizycznych. Przebiegnięcie przez kilkucentymetrowej głębokości kałużę nie zawsze skończy się przemoczeniem stopy. Jednak jeśli poziom wody przekroczy miejsce w którym język łączy się z cholewką lub wycięcie na kostkę (a należy pamiętać, że jak na hikingowy but jest to dość nisko) woda wleje się do środka. Słuszność użycia membrany w tego typu butach pozostaje dla mnie pod znakiem zapytania. Podczas lekkiego deszczu i umiarkowanie długiego biegu, wydaje się, że obyłoby się bez tej dodatkowej ochrony. Podczas ulewy, lub wielogodzinnego biegu, but i tak będzie mokry. Nawet jeśli nie będzie padać – na skutek zapocenia. Membrany światowego lidera jakim jest marka GORE-TEX® są coraz lepsze i ich parametry paroprzepuszczalności są wyjątkowe. Jednak żadna membrana nie będzie „oddychać” lepiej niż jej brak. Jest to oczywiście bardzo indywidualna kwestia, jednak w temperaturze 15°, a już na pewno 20°, podczas aerobowego wysiłku, moja stopa w MQM Flex GORE-TEX® była mokra już po kilku kilometrach. Nawet w suchy dzień. Jeśli planujemy wykorzystać ten model wyłącznie (lub głównie) podczas trekkingów membrana ma większą rację bytu. Jednak według mnie wersja bez GORE – MQM Flex – sprawdzi się lepiej w większości warunków. Jest również tańsza. I lżejsza.

Walory użytkowe

MQM Flex GORE-TEX® ma wszystko co trzeba. Bez fajerwerków i wymyślnych patentów. Wygodnie się go zakłada i ściąga, a sznurowadła przepuszczone przez metalowe kółeczka umożliwiają mocne wiązanie. Jak wspominałem wcześniej jest to ważne dla dobrego dopasowania buta i stabilizacji. Miękka cholewka (oprócz pięty) umożliwi stosunkowo dobre „skompresowanie” butów, jeśli zajdzie potrzeba ich transportowania w bagażu.

Podsumowanie

Pierwotnie wydawało mi się, że podsumowanie tego modelu nie będzie łatwym zadaniem. Z jednej strony można było się spodziewać, nieco naiwnie, zgodnie z amerykańską reklamą, że MQM Flex jest genialnym połączeniem najlepszych możliwych cech obuwia, którego celem jest umożliwienie bardzo szybkiego pokonywania górskich terenów. Z drugiej, że ze względu na problemy z „osobowością” błądzi pomiędzy dwiema dyscyplinami, do których poniekąd został stworzony. Ta druga opinia byłaby chyba jednak trochę krzywdząca – powierzchowna. Dla mnie werdykt jest jeden. Pomimo początkowych wątpliwości, uważam że Merrell osiągnął optymalny kompromis. Ta hybryda ma sens, MQM ma sens, a reklama w tym przypadku nie kłamie. Chyba, że jesteś profesjonalnym biegaczem. Albo, z drugiej strony skali, ślamazarnym łazęgą.

Warunki testu:
górskie szlaki, leśne ścieżki, suche, mokre, częściowo ośnieżone.

Aktywności:
hiking, bieg treningowy.

Zalety:

  • wyważona elastyczność podeszwy zapewnia ochronę, ale dopasowuje się też do naturalnego ułożenia stopy,
  • dobra przyczepność na twardych i miękkich nawierzchniach,
  • sztywna pięta stabilizująca kostkę,
  • dobre dopasowanie dla stopy z wyższym podbiciem lub grubszą skarpetą,
  • niska waga (jak na but hikingowy).

Wady:

  • przy zastosowaniu jako buty hikingowe – brak ochrony palców,
  • za duże „luzy” dla stopy o niskim podbiciu i z cienką skarpetką.

Michał Gurgul

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0