HomeTesty

Test Aku Bellamont suede GTX

Pierwsze wrażenie bywa mylące: buty sprawiają wrażenie sztywnych i nieco topornych. Dlatego lepiej je rozchodzić przed dłuższymi wędrówkami. Na szczęście już po kilku dniach dostosowują się do stopy i zapewniają pełen komfort. Bellamonty wyposażone są w Gore-Tex®, przez co mogłoby się wydawać, że będą odpowiednie głównie na chłodne dni. Nic bardziej mylnego.

Test Aku Bellamont suede GTX (fot. Adam Kopta)

Zakres temperatur, w jakich można używać Bellamontów, mieści się w granicach od 0 do (nawet!) 25° Celsjusza. Nawet po całym dniu chodzenia w wysokiej temperaturze stopy nie pociły się i pozostawały suche. Co ważne, nie zrobiły się na nich odciski, oczywiście przy użyciu odpowiednich skarpet.

Nie są to oczywiście buty zimowe, więc nie zapewniają ochrony termicznej w temperaturach poniżej zera. Zaprojektowane zostały na lekkie wycieczki, wędrówki i miejskie spacery. Mimo to – dzięki podeszwie Vibram® Predator II Ecostep – dobrze sprawdzają się nawet w trudniejszym, wymagającym terenie – na mokrych kamieniach i zabłoconej ścieżce.

Wygodna i dopasowująca się do stopy wyściółka oraz miękka pięta sprawiają, że but nie obciera, dlatego dobrze nadaje się do długiego chodzenia. Trzeba jednak pamiętać, że miękka pięta ma tendencję do deformowania się.

Ideałem jest używanie łyżki podczas wkładania buta, albo po prostu zabezpieczanie części piętowej poprzez ciągnięcie za wszytą specjalnie w tym celu tasiemkę. Nie są to buty, które powinniśmy wkładać i zdejmować niechlujnie, właśnie ze względu na piętę. Warto zauważyć, że sztywna pięta jest najczęstszą przyczyną obtarć stopy podczas chodzenia.

Zintegrowany z cholewką język stanowi dodatkową izolację i bardzo ułatwia wkładanie i zdejmowanie buta. Co ważne, język nie przesuwa się nawet podczas intensywnego użytkowania.

Bellamonty są dość wysokie i głęboko zabudowane, więc mogą uciskać kostkę po zewnętrznej stronie, zwłaszcza w początkowej fazie noszenia, kiedy but dopasowuje się do stopy. Warto także zauważyć, że nie jest to but zaprojektowany dla stopy bardzo szerokiej albo zdeformowanej (np. halluksami).

Skóra nubukowa łatwo ulega zabrudzeniu i widać na niej wszystkie „pamiątki z podróży” (fot. Adam Kopta)

Producent zapewnia sznurówki w kontrastujących kolorach, dobrze trzymające, bez tendencji do samoistnego rozwiązywania się. W opakowaniu znajduje się dodatkowa para. I jeszcze jedna uwaga: skóra nubukowa łatwo ulega zabrudzeniu i widać na niej wszystkie „pamiątki z podróży”. Buty należy czyścić specjalnie do tego celu przeznaczonymi środkami.

Plusy:

  • but bardzo uniwersalny, do stosowania przez trzy pory roku, w różnych warunkach atmosferycznych,
  • bardzo wygodny,
  • świetnie dopasowuje się do stopy,
  • dobra przyczepność także na wilgotnych, obłoconych kamieniach,
  • nieprzemakalny,
  • dobra wentylacja.

Na co trzeba zwrócić uwagę:

  • raczej dla wąskiej stopy,
  • dość wysoko zabudowany, początkowo może obcierać kostkę,
  • miękka pięta, przy nieumiejętnym użytkowaniu ulega deformacji.

Warunki testu

Buty używane były w okresie od sierpnia do marca w warunkach miejskich, na szlaku turystycznym i na podejściach w skałach.

Adam Kopta

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0