HomeRynek outdoor

Aura wspiera projekt Bezpieczny Kazbek

Bezpieczny Kazbek to niesamowita inicjatywa. Grupa polskich ratowników stworzyła bazę na zboczu Kazbeku z ambulatorium i centrum ratunkowym. Poświęcają oni własny czas, pieniądze i wiedzę by dbać o bezpieczeństwo turystów przez cały sezon. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wyposażyć całą ekipę w kurtki TORRE, śpiwory i akcesoria!

Bezpieczny Kazbek (fot. Marcin Janik, Bezpieczny Kazbek)

Baza działa sezonowo od czerwiec do września. Zespół polskich ratowników górskich i medycznych stacjonuje w bazie Meteo (Betlehemi Hut) na wysokości 3650 m npm. Zadaniem Zespołu Ratowniczego jest prowadzenie akcji prewencyjnej i profilaktycznej, informowanie o zagrożeniach, udzielanie świadczeń zdrowotnych oraz utrzymanie gotowości do przeprowadzenia operacji poszukiwawczo-ratowniczych na terytorium Gruzji. Baza wyposażona jest w polowe ambulatorium, które obsługiwane jest przez doświadczonego ratownika medycznego lub pielęgniarza. Na potrzeby Zespołu Ratowniczego powstał specjalny system łączności. Ponadto Zespół wyposażony jest w nowoczesny sprzęt nawigacyjny, ratowniczy, medyczny i socjalno-bytowy.

Bezpieczny Kazbek (fot. Marcin Janik, Bezpieczny Kazbek)

Podczas dyżuru w sezonie letnim 2017 ratownicy udzielili ponad 100 świadczeń zdrowotnych w oparciu o ambulatorium, przeprowadzili ponad 20 interwencji terenowych oraz kilkanaście ewakuacji medycznych (śmigłowcem lub konno). Odbyli też setki rozmów prewencyjnych i profilaktycznych z turystami z całego Świata.

Bezpieczny Kazbek (fot. Marcin Janik, Bezpieczny Kazbek)

Współpracę zaczęliśmy od wyposażenia ratowników w nasz najbardziej zaawansowany model kurtki – TORRE. Jest ona niezwykle ciepła ale mimo to zapewnia swobodę ruchu, dzięki czemu idealnie nadaje się do warunków w górach wysokich. TORRE już jakiś czas temu trafiła do wyposażenia TOPRu, byliśmy więc pewni, że jest to odpowiedni model. Na ten sezon przygotowaliśmy również ciepłe śpiwory do bazy NORA DRY. Jest to ciepły i szeroki śpiwór uszyty z tkaniny z membraną. Na przyszły sezon będziemy przygotowywać również lekkie śpiwory do akcji w górach, które pozwolą ogrzewać osoby potrzebujące pomocy podczas ewakuacji.

Bezpieczny Kazbek (fot. Marcin Janik, Bezpieczny Kazbek)

Projekt realizowany jest przy współpracy i wsparciu ze strony ambasady RP w Tbilisi oraz lokalnych struktur ratowniczych w rejonie Stepancminda. Inicjatywa uzyskała patronat Polskiego Związku Alpinizmu oraz wsparcie ze strony Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.

Informacja prasowa marki Aura

***

Wszelkie aktualności i informacje na temat projektu znajdziecie tutaj.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0