HomeImprezy outdoor

Dynafit przekazuje 16 042 euro na ochronę śnieżnej pantery

Impreza skiturowa w szczytnym celu: w dniach 2-3 mara już po raz dziesiąty odbył się organizowany przez markę Dynafit Międzynarodowy Dzień Śnieżnej Pantery. Skitourowcy w 11 krajach zapisywali na konto eksperta w dziedzinie wytrzymałościowych sportów górskich kolejne metry przewyższenia na rzecz ochrony gatunku śnieżnej pantery.

Po zeszłorocznym wielkim sukcesie akcji marka z jeszcze większą radością przyjęła tegoroczny wynik: uczestnicy pokonali łącznie 1 604 138 metrów przewyższenia, czyli o 500 000 metrów więcej niż w marcu 2018 i tym samym ustanowili nowy rekord w historii imprezy! Dynafit zamieni teraz każdy metr na 1 eurocent i przekaże całą kwotę – 16 042 euro – funduszowi Snow Leopard Trust. W tym roku zasili ona program naukowy badający naturalne siedlisko irbisów oraz pierwszy globalny spis statystyczny mający na celu kompleksową ewidencję populacji gatunku.

XIV Polar Sport Skitour im. Basi German (fot. materiały organizatora)

11 krajów i około 1141 uczestników stawiło się na miejscu imprezy, by wspomóc działania na rzecz ochrony symbolicznego dla marki gatunku, od wielu lat mierzącego się z groźbą wyginięcia. W Niemczech, Austrii, Włoszech, Polsce, Grecji, Bułgarii, Słowenii, Słowacji i Stanach Zjednoczonych skitourowcy pokonywali wyznaczone trasy w sobotę 2 marca, a dzień później dołączyli do nich również uczestnicy z Francji i Szwajcarii. W Stanach Zjednoczonych Dzień Śnieżnej Pantery odbył się w ramach zawodów Power of Four Ski Mountaineering Race w Aspen, Kolorado, podczas których każdy z 214 zawodników pokonał po 3000 metrów przewyższenia!

Na czas trwania imprezy w każdym kraju Dynafit udostępnił nieodpłatnie komplety produktów testowych, by umożliwić udział w imprezie również wszystkim chętnym nie posiadającym własnego sprzętu. Ponadto pracownicy marki przez cały czas służyli gościom pomocą i poradą w kwestii produktów, technologii czy samej aktywności.

Testy Dynafit Competence Center na górnej stacji

W Polsce Dzień Śnieżnej Pantery odbył się jako impreza towarzyszący corocznym zawodom Polar Sport Skitour organizowanym na Mosornym Groniu przez fundację „Na Start” im. Basi German,a w poprzedzający imprezę piątkowy wieczór skialpiniści Magdalena Kozielska oraz Piotr Krygowski przeprowadzili specjalny trening skitourowy  połączony z testami sprzętu. W sobotę zawodnicy musieli zmierzyć się z 12-kilometrową trasą o sumie przewyższeń 900 m.

Edyta Franczak, Marketing Manager grupy OberAlp w Polsce:

Cieszymy się, że wydarzenie z roku na rok przyciąga coraz więcej osób, które przekraczają swoje granice w szczytnym celu i dla których nasza inicjatywa ma duże znaczenie. W tej edycji metry dla śnieżnej pantery zbierali nie tylko zawodnicy Polar Sport Skitour, do wyzwania dołączyli także uczestnicy treningu Dynafit Speedfit Night, z których wielu, tu w Zawoi, postawiło pierwsze kroki na fokach. Z  finalnym rezultatem 195 000 metrów  obie grupy zasiliły  fundusz o 1 950 euro,  to o 40 000 więcej niż w roku ubiegłym.

Globalnie w ramach Snow Leopard Day każdy uczestnik zapisał na swoje konto średnio około 1400 metrów przewyższenia, a najlepszy indywidualny wynik należy do Stephana Hugenschmidta ze Szwajcarii, który dla śnieżnej pantery pokonał niewiarygodne 8003 metry! Z końcem weekendu licznik zatrzymał się na 1 604 138 metrach przewyższenia, które w konsekwencji przybrały formę dotacji opiewającej na 16 042 euro. Kwota ta wspomoże działania Snow Leopard Trust – organizacji non-profit, z którą Dynafit współpracuje już od wielu lat.

W tym roku uzbierana suma dofinansuje pierwszy globalny spis statystyczny mający na celu kompleksową ewidencję populacji irbisów. Wiarygodne dane opisujące liczebność gatunku z uwzględnieniem krajów jego występowania to podstawa dla każdego badacza. Precyzyjne informacje dot. populacji pozwolą naukowcom opracowywać efektywniejsze programy ochrony i zapobiegać dziesiątkowaniu naturalnego siedliska śnieżnej pantery.

Alexander Nehls, Dyrektor Marketingu marki Dynafit:

Jako firma zdajemy sobie sprawę z ciążącej na nas odpowiedzialności w stosunku do środowiska, klimatu i zasobów naturalnych. Ochrona zagrożonych gatunków zwierząt to jeden z elementów, który jest nam bardzo bliski. Uważamy, że Dzień Śnieżnej Pantery to doskonała okazja, by połączyć pasję do skitouringu ze szczytnym celem. Śnieżna Pantera to symbol naszej marki i chcemy w zrównoważony sposób przyczynić się do jej ochrony.

***

Snow Leopard Trust z siedzibą w Seattle to organizacja o charakterze non-profit, która od 1981 roku działa na rzecz ochrony śnieżnej pantery. Siedlisko naturalne irbisa zmniejsza się z roku na rok. Według aktualnych danych na ziemi pozostało już tylko około 3500 dziko żyjących przedstawicieli tego gatunku. Jego populacji od wielu lat zagrażają zmiany klimatyczne, nielegalne kłusownictwo i ingerencje w siedlisko. Snow Leopard Trust prowadzi projekty w Chinach, Indiach, Kirgistanie, Mongolii i Pakistanie, finansuje badania i działa na rzecz odbudowy i umacniania habitatu śnieżnej pantery we współpracy z ludnością zamieszkującą górskie tereny jej występowania. Identyfikująca się z tym niezwykłym zwierzęciem marka Dynafit od wielu lat pozostaje partnerem organizacji, obrawszy za cel długofalowe i zrównoważone wspieranie gatunku. Długotrwała współpraca ze Snow Leopard Trust to znacząca część działań CSR, których zakres marka zwiększa z roku na rok.

Informacja prasowa OberAlp

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0