HomeRynek outdoor

Nowi zawodnicy w europejskim teamie The North Face

Alpinista Denis Urubko (Kazachstan), wspinacz Hansjorg Auer (Austria), freeskier Markus Eder (Włochy) i biegacz Jez Bragg (Wielka Brytania) dołączyli do grupy czołowych europejskich zawodników, uprawiających sporty outdoorowe, akcji i wytrzymałościowe.

Urodzony w 1973 roku w Rosji Denis Urubko w teamie The North Face® połączy siły ze swoim długoletnim partnerem wspinaczkowym Włochem Simone Moro. Razem stanowią bardzo silny zespół, czego dowodem jest chociażby ich pierwsze zimowe wejście na Makalu w 2010 roku. Urubko ma na swoim koncie ponad 1500 wspinaczek, w tym 40 wejść solowych i wszystkie 14 ośmiotysięczniki zdobyte bez użycia dodatkowego tlenu.

Denis Urubko, team The North FaceDenis Urubko

Jego specjalnością jest prowadzenie nowych dróg na najwyższych szczytach na Ziemi (m.in. południowa ściana Broad Peak, północno – wschodnie zbocza Mansalu, Lhotse). W 2010 roku został nagrodzony prestiżową nagrodą World Piolet d’Or za poprowadzenie nowej drogi na Cho Oyu. Jak sam mówi: „Wspinaczka jest swego rodzaju sztuką. Kreślenie nowej drogi na zboczach góry, jest jak malowanie na wielkim płótnie.”

W tej chwili Denis Urubko przebywa wraz z Simone Moro i Corym Richardsem (Kanada) w Pakistanie. Celem ekspedycji jest pierwsze zimowe wejście na Gasherbrum II (8035 m n.p.m.)

Do grona wspinaczy wspieranych przez The North Face® dołączył także 26-letni Austriak Hansjorg Auer z Umhausen. Znany jest ze swoich niesamowitych solowych wspinaczek takich jak The Fish (Il Pesce/Weg durch den Fisch) na południowej ścianie Marmolady.

Hansjorg Auer, team The North FaceHansjorg Auer

W 2010 roku jego kariera nabrała dużego rozpędu. Auer i jego najlepszy przyjaciel i partner wspinaczkowy Much Mayr, dokonali pierwszego przejścia drogi ‘Waiting for Godot’ na Torres del Paine w Patagoni. Udało mu się także powtórzyć drogę Alexandra Hubera ‘Pan Aroma’ na Cima Ovest di Lavaredo i wyznaczyć ‘Tingeling’ na Blamann Tower w Norwegii. Much Mayr tak opisuje swego przyjaciela: „Każda chwila spędzona na czymś innym niż wspinanie jest dla niego jak kara.”

Wśród nowych zawodników znalazł się także przedstawiciel młodego pokolenia w świecie sportów akcji. 20-letni Markus Eder z Włoch zabłysnął na światowej scenie narciarskiej wygrywając niespodziewanie prestiżowe zawody Nine Knights w 2010 roku. Chociaż w imprezie startował dzięki dzikiej karcie, udało mu się pokonać uznanych zawodników z całego świata. Jak sam mówi, jego głównym marzeniem jest taki rozwój własnej kariery, by mieć czas na czerpanie przyjemności z jazdy na nartach.

Markus Eder, team The North FaceMarkus Eder

29-letni Jez Bragg z Wielkiej Brytanii w ostatnim roku ugruntował swoją pozycję wśród najlepszych biegaczy wytrzymałościowych na świecie. Do wielu zwycięstw i rekordów w biegach po asfalcie i biegach przełajowych dołączył zwycięstwo w The North Face® Ultra-Trail du Mont Blanc®. Jez traktuje swoje starty w ultramaratonach jako naturalny krok po startach w tradycyjnych maratonach. Jak mówi: „Dla mnie jedną z najważniejszych rzeczy w tym sporcie jest szansa przebiegnięcia wielu kilometrów i dotarcia na nogach do miejsc, których większość ludzi nigdy nie zobaczy.”

Jez Bragg, team The North FaceJez Bragg

Więcej informacji o sportowcach znaleźć można na stronie: http://eu.thenorthface.com/tnf-eu-en/explore/athletes/

Jacek Będkowski

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0