HomeImprezy outdoor

Zimowy Biwak Szkoleniowy: Wintercamp X

Wintercamp to świetna impreza szkoleniowa organizowana przez Polish Outdoor Group (POG), skierowana do wszystkich miłośników zimowych przygód na łonie natury. Wydarzenie to pozwala realizować misję POGu, która zakłada propagowanie aktywności i szerzenie wiedzy z zakresu sportów outdoorowych i bezpieczeństwa w górach. Wintercamp to również spotkanie w gronie pasjonatów i cztery dni doskonałej zabawy. Najbliższa, 10. edycja biwaku odbędzie się w dniach 14-17 oraz 21-24 lutego (Wintercamp Family).

Uczestnicy zeszłorocznej edycji Wintercamp (fot. wintercamp.org.pl)

Pierwszy Wintercamp odbył się w 2010 roku, wzięło w nim udział około 70 osób. Po dziesięciu latach, szkolenia z zakresu biwakowania, dobierania górskiego sprzętu, wspinaczki lodowej czy pierwszej pomocy w górach przeszło blisko 2000 osób. Co roku, pod Turbaczem zbierają się nie tylko początkujący adepci górskich wędrówek, ale również himalaiści, alpiniści, podróżnicy i sympatycy imprezy.

Obozowisko podczas Wintercamp 2018 (fot. wintercamp.org.pl)

Merytoryczna petarda

Uczestnicy biwaku mieszkają w namiotach, na polu obok schroniska, mieszczącego się w samym sercu Gorczańskiego Parku Narodowego, z którego roztacza się przepiękny widok na Tatry. Od dziesięciu lat organizatorzy oferują uczestnikom szkolenia z zakresu turystyki górskiej prowadzone przez profesjonalistów: ratowników GOPR, podróżników, himalaistów i instruktorów POG.

Maciej Przywecki, organizator i pomysłodawca Wintecamp oraz wiceprezes Polish Outdoor Group, wyjaśnia:

Bezpieczeństwo zimą w górach jest absolutnie najważniejsze. Warto zauważyć, że warunki w górach zmieniają się nieustannie, prognozy również. Zdarza się tak, że pogoda zmienia diametralnie w ciągu godziny. A przecież są jeszcze wypadki losowe, o których słyszymy co roku, nie tylko w trakcie zimowego sezonu w górach.

Mateusz Niedbała i Maciej Przywecki, pomysłodawcy i organizatorzy Wintercamp (fot. wintercamp.org.pl)

Biorąc pod uwagę potrzeby początkujących adeptów zimowej, górskiej przygody organizatorzy, w głównym bloku merytorycznym, oferują szkolenia: biwakowe – z poruszaniem się w zimowych warunkach, lawinowe, skitour’owe, medyczne oraz sprzętowe. Każdy z uczestników może wybrać trzy szkolenia, w których weźmie udział. Poza blokiem szkoleniowym zaplanowano także zajęcia dodatkowe, w tym między innymi wspinaczka lodowa na dwóch, specjalnie przygotowanych ścianach!

Wspinaczka na lodowej ścianie podczas 9. edycji Wintercamp (fot. wintercamp.org.pl)

Organizacja specjalistycznych szkoleń jest możliwa między innymi dzięki wsparciu wielu partnerów, do grona których zaliczyć można firmy takie jak: The North Face, Jack Wolfskin, Pajak, Lesovik, Marmot, PETZL, Ortovox, Komputronik, Idlo, Nikwax, Dalbello czy Volkl.

Opowieści z dachu świata

Nieodłącznym elementem biwaków pod Turbaczem są wieczorne spotkania z podróżnikami. W tym roku, o swoich górskich przygodach opowiadać będą m.in. znani himalaiści Piotr Pustelnik, Krzysztof Wielicki oraz Janusz Gołąb, których przedstawiać nie trzeba.

Maciej Przywecki tłumaczy:

Ludzie gór najlepiej zdają sobie sprawę ze wszystkich niebezpieczeństw, które na nich czyhają. Niejednokrotnie się z nimi zmierzyli, podejmowali trudne decyzje w kryzysowych sytuacjach. Nasi goście, którzy przyjeżdżają na Wintercamp są nie tylko przykładem ludzi, którzy spełnili swoje marzenia. Pokazują także to, że w górach, nieważne jak wysokich, istotne jest odpowiednie przygotowanie oraz odpowiedzialne i przemyślane działanie – A przy tym wszystkim, opowiadają o górach wielką pasją i zamiłowaniem.

Ludzie przede wszystkim

Wintercamp jest jednak przede wszystkim doskonałą okazją do poznania entuzjastów górskiej turystyki i znalezienia przyjaciół na całe życie. W programie biwaku, poza wspólnymi zajęciami i prelekcjami zaplanowane są spotkania i gry integracyjne, a nawet wieczorna impreza w schronisku.

Maciej Przywecki dodaje:

Pod Turbaczem spotykają się ludzie, którzy dzielą wspólną pasję. Chcemy dać im możliwość wymiany doświadczeń, inspiracji, ale też relaksu. Taki idealny przykład połączenia przyjemnego z pożytecznym, ale w unikalnym klimacie górskiej przygody.

Filmowa relacja z Wintercamp 2018:

W okolicach schroniska pod Turbaczem znajdzie się miejsce dla każdego, również dzieci, a nawet dla całych rodzin. W dniach 21 do 24 lutego, odbędzie się biwak Wintercamp Family X.

Wintercamp Family 2018 (fot. wintercamp.org.pl)

W rodzinnej edycji biwaku może uczestniczyć dziecko do 16. roku życia, z co najmniej jednym rodzicem. Organizatorzy przygotowali dla uczestników podobne atrakcje, ale dedykowane także dla tych najmłodszych. Główną ideą tego wydarzenia jest rodzinne przeżywanie górskiej przygody, dzielenie się wiedzą poprzez gry oraz ciekawe warsztaty.

Dokładny plan Wintercamp X oraz Wintercamp Family X, opis szkoleń oraz kadry szkoleniowej można znaleźć na stronie: http://wintercamp.org.pl.

Informacja Wintercamp

***

  • Organizator: Polish Outdoor Group
  • Sponsorzy: The North Face, Jack Wolfskin, Woda Góry Las, Pajak, Lesovik
  • Partnerzy technologiczni: PETZL, Ortovox, Komputronik, Marmot, Mitshubishi Motors, Idlo, Nikvax, This1, Dalbello, Volkl,
  • Patroni medialni: Poznaj Świat, Outdoor Magazyn, 4outdoor Biznes, Wspinanie.pl, Klubpodróżników.com
  • Partnerzy merytoryczni: Gorczański Park Narodowy, GOPR-Podhale, Klub Wysokogórski Gliwice, Agencja Wyprawowa Adventure24, Ratunek.eu, Fundacja Kukuczki, Odkrywca Zdobywca, VMG EXPO, Ispo Munich, SkiTour School

 

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0