HomeNowości z rynku

GORE zaprezentuje nowy laminat z impregnacją DWR wolną od PFCEC

W.L. Gore & Associates (Gore) zaprezentuje swój nowy laminat GORE-TEX® 3L podczas targów ISPO 2019 w Monachium. Premiera tego innowacyjnego produktu jest kolejnym krokiem w dążeniu Gore do opracowania wyczynowego materiału przydatnego do różnorakich zastosowań, który będzie mniej szkodliwy dla środowiska naturalnego, a do tego spełni wszelkie oczekiwania w kwestiach komfortu i ochrony.

3-warstwowa kurtka Gore-Tex Kashgar

Wszechstronne, trwale wodoodporne, wiatroszczelne i oddychające kurtki outdoorowe, wykonane z nowego, 3-warstwowego laminatu GORE-TEX®, charakteryzują się nową podszewką poliestrową barwioną w masie i pochodzącą z recyklingu oraz trwałą impregnacją DWR materiału wierzchniego, która jest wolna od związków PFC groźnych dla środowiska (PFCEC Free DWR).

Firma Gore dąży do wyeliminowania związków PFC groźnych dla środowiska z całego cyklu żywotności materiałów należących do portfolio konsumenckiego Gore – zgodnie z deklaracją firmy z lutego 2017 r. Premiera nowego produktu stanowi odzwierciedlenie nieustannego rozwoju firmy w tym kierunku.

Nowa odzież 3-warstwowa, stworzona przy wykorzystaniu technologii produktów GORE-TEX®, zapewnia optymalny poziom trwałej ochrony i wygody podczas całej gamy aktywności miejskich i outdoorowych. Aktywności te rozciągają się od turystyki kempingowej, trekkingu i podróżowania po golfa, narciarstwo i inne aktywności sportowe. Nowe 3-warstwowe kurtki są wodoodporne i posiadają firmową gwarancję parametrów GORE-TEX® GUARANTEED TO KEEP YOU DRYTM.

„Nasza najświeższa innowacja jest niezwykle wszechstronna, idealnie nadaje się do codziennych zastosowań i oferuje mnóstwo korzyści” – podsumowuje Ryder Pingry, specjalista ds. produktu w Gore Fabrics. „Jest trwale wodoodporna, wiatroszczelna i bardzo oddychająca, a do tego daje wrażenie komfortu w dotyku. Ten nowy, 3-warstwowy hardshell zapewnia optymalne połączenie parametrów ze zmniejszoną szkodliwością dla środowiska”.

Nowa impregnacja PFCEC Free DWR została dokładnie przebadana przez firmę Gore i uzyskała doskonałe wyniki w testach. Od sezonu jesień-zima 2018 technologia ta stosowana jest na rynku w 2-warstwowych produktach GORE-TEX®. Wyselekcjonowane produkty z impregnacją PFCEC Free DWR posiadają certyfikat systemu bluesign® i spełniają kryteria wyznaczone przez OEKO-TEX® Standard 100.
W celu oceny i porównania składów chemicznych DWR firma Gore stosuje swoje własne metody badawcze. Testy są przeprowadzane w laboratoriach firmy Gore oraz w „pokoju deszczowym”, gdzie odbywa się symulacja warunków użytkowania produktów przez użytkowników.

Oprócz testów laboratoryjnych Gore prowadzi na szeroką skalę testy polowe w Szkocji i USA we współpracy z użytkownikami outdoorowymi (turystami górskimi, outdoorowymi amatorami i profesjonalistami oraz użytkowaniami miejskimi). Rezultaty tych testów potwierdzają, że 90 proc. uczestników testów jest zadowolonych z parametrów impregnacji PFCEC free DWR stosowanej w 3-warstwowej odzieży GORE-TEX®.
„Z perspektywy zrównoważonego rozwoju nowy laminat GORE-TEX® 3L stanowi produkt kluczowy. Został wykonany przy zastosowaniu impregnacji PFCEC Free DWR, a jego podszewka powstała z utylizowanych i barwionych w masie materiałów” – tłumaczy Bernhard Kiehl, lider zespołu Gore ds. materiałów zrównoważonych. „Ta innowacja stanowi potwierdzenie naszych zamiarów tworzenia użytecznych produktów, a równocześnie nieustannego zmniejszania ich negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne poprzez zastosowanie najbardziej zaawansowanych technologii oraz użycie bezpiecznych i trwałych materiałów”.

Firma Gore współpracowała przez ponad rok z podmiotami ze swojego łańcucha dostaw, by opracować całkowicie nową, utylizowaną i barwioną w masie przędzę. Rezultatem było opracowanie materiału o najmniejszej gęstości liniowej włókien w historii firmy. Do produkcji 1 tys. metrów tekstyliów na nową podszewkę potrzeba około 4 tys. zutylizowanych butelek PET.

Barwienie w masie (zwane też barwieniem na wskroś) to technologia barwienia przędzy, która różni się w sposób prosty – a zarazem sprytny – od konwencjonalnych technik barwienia. Podczas procesu barwienia w masie barwniki są mieszane z grudkami nylonu (lub poliestru) przed naniesieniem na przędzę. Dzięki temu przędza zostaje zabarwiona trwale i głęboko. W porównaniu do tradycyjnych metod barwienia ten proces pozwala na obniżenie Potencjału Globalnego Ocieplenia o 96 proc. oraz Wskaźnika Zużycia Wody o 88 proc. (zgodnie z Indeksem Zrównoważonych Materiałów Higga).

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0