HomeNowości z rynkuEkologia / Zrównoważony rozwój

PrimaLoft, Inc. rozwija technologię PrimaLoft® Bio

Jeden z liderów rynku zaawansowanych materiałów dla branży outdoor, PrimaLoft, Inc., prezentuje PrimaLoft® Bio™ Performance Fabric – pierwszą w historii tkaninę stworzoną w 100 proc. z włókien syntetycznych pochodzących z recyklingu i podlegających biodegradacji. Nowa tkanina dołącza do zaanonsowanej niedawno ociepliny PrimaLoft® Bio™ Insulation. Bazą dla obu materiałów jest włókno podlegające – w określonych warunkach – przyśpieszonemu procesowi biodegradacji.

PrimaLoft Bio Performance (fot. PrimaLoft)

Zarówno PrimaLoft® Bio™ Performance Fabric, jak i PrimaLoft® Bio™ Insulation, będą dostępne w produktach komercyjnych od jesieni 2020. Badania, opracowanie nowej technologii oraz testy trwały 4 lata. Jak mówi Mike Joyce, prezes PrimaLoft, w tym czasie udało się zrealizować założenia marki:

„Od samego początku uważaliśmy tkaninę za szczególnie istotny element w rozwoju materiałów biodegradowalnych. Dzięki tej innowacji mamy szanse tworzyć odzież, która w całości będzie powracać do środowiska naturalnego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby nowe włókna spełniały rygorystyczne wymogi procesu produkcji tkanin, równocześnie nie tracąc swojej wyjątkowej właściwości – potencjału całkowitej biodegradacji. Technologia PrimaLoft® Bio™ otwiera nowe perspektywy, a my staramy się wyznaczać standardy i znacząco zmniejszać wpływ przemysłu tekstylnego na środowisko naturalne”.

Produkcja ociepliny PrimaLoft (fot. PrimaLoft)

Wprowadzenie na rynek ociepliny syntetycznej podlegającej biodegradacji ma szansę zrewolucjonizować ten przemysł – drugi, po naftowym, najbardziej szkodliwy dla środowiska obszar produkcji. PrimaLoft® Bio™ może znacząco zredukować czas, w którym zużyte produkty zalegają na wysypiskach śmieci.

Stworzone w 100 proc. z surowców pochodzących z recyklingu włókna PrimaLoft® Bio™ rozkładają się w specyficznych warunkach – takich, jakie występują na wysypiskach śmieci lub w oceanach. PrimaLoft wzbogacił włókna w taki sposób, by były bardziej atrakcyjne dla mikrobów występujących w tych środowiskach. Drobnoustroje „zjadają” włókna w szybkim tempie, przetwarzając materiał na elementy naturalne. Pełną biodegradację definiuje się jako stan, w którym materiał nie emituje gazów – wskazuje to, że pozostały w nim już wyłącznie elementy naturalne. To, co pozostaje po zakończonym procesie biodegradacji, to woda, metan, CO2 i biomasa.

Produkcja ociepliny PrimaLoft (fot. PrimaLoft)

Twórcy nowej technologii zapewniają, że włókna PrimaLoft® Bio™ podlegają degradacji wyłącznie po napotkaniu mikrobów obecnych na wysypiskach czy w oceanach, a zarówno tkanina, jak i ocieplina, pozostają trwałe przez cały okres użytkowania.

Nowa technologia przyczynia się do minimalizowania zanieczyszczenia wód oceanów mikroplastikami. Jest to poważny problem, ponieważ – jak szacuje The Ellen MacArthur Foundation – każdego roku do oceanów trafia 0,5 mln ton mikrowłókien plastiku „gubionego” podczas prania tkanin bazujących na plastiku: poliestru, nylonu czy akrylu.

Szczegółowe badania pokazują, że włókna PrimaLoft® Bio rozkładają się w tempie znacząco szybszym niż inne znane do tej pory materiały syntetyczne. W testach ASTM D5511 (metoda badania biodegradacji w środowisku beztlenowym, ekwiwalent ISO 15985) 84,9 proc. biodegradacji zachodzi w ciągu 457 dni, a w testach ASTM D6691 (metoda badania biodegradacji w środowisku morskim) – 56,1 proc. w ciągu 441 dni. Badania prowadzone są przez laboratoria zewnętrzne.

Produkcja ociepliny PrimaLoft (fot. PrimaLoft)

Mike Joyce dodaje: „Nigdy nie nie postrzegaliśmy recyklingu jako rozwiązania ostatecznego. Nie tylko złamaliśmy kod biodegradacji, ale również posunęliśmy naprzód ideę zrównoważonego rozwoju. Staramy się przyczyniać do rozwoju technologii mniej szkodliwych dla środowiska, jest to nasz wkład w ramach programu Relentlessly Responsible”.

Do tej pory PrimaLoft „uratował” ponad 90 mln plastikowych butelek przed trafieniem na wysypiska śmieci i przekształcił je w wysokiej jakości materiały izolacyjne stosowane w odzieży. W 2018 r. firma wprowadziła na rynek swoją pierwszą ocieplinę wyprodukowaną w 100 proc. z surowców pochodzących z recyklingu. Do roku 2020 90 proc. ocieplin PrimaLoft® będzie tworzonych przynajmniej w połowie z surowców z recyklingu. Przemiany te nie wypłyną na jakość produktów. PrimaLoft zamierza również kontynuować swój rozwój w kierunku technologii biodegradowalnych w całym wachlarzu produktowego portfolio.

Podobnie jak w przypadku wielu innych marek outdoorowych, początki firmy PimaLoft związane są silnie z opracowaniem technologii służącej wojsku. Ponad 25 lat temu armia U.S.A zgłosiła zapotrzebowanie na ocieplinę odporną na wilgoć – alternatywę dla puchu. Od tej pory PirimaLoft nieustannie pracuje nad rozwojem nowych materiałów. Początkowo priorytetem była oczywiście poprawa właściwości ociepliny i udoskonalanie istniejących technologii izolacji w ubraniach, obuwiu oraz śpiworach. Później, dostrzegając narastające problemy ekologiczne i zagrożenia środowiskowe, jakie niesie ze sobą produkcja tekstyliów dla przemysłu odzieżowego, firma poświęciła się poszukiwaniu rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Jak podkreślają przedstawiciele marki, wprowadzanie nowych technologii nie odbywa się nigdy kosztem właściwości technicznych, które nadal są udoskonalane. Dzisiaj PrimaLoft jest pionierem nie tylko w zakresie rozwiązań technicznych, ale również – ekologicznych.

Materiał prasowy PrimaLoft

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0