HomeRynek outdoorEkologia / Zrównoważony rozwój

Project Clean Run – przyszłość butów biegowych?

Z pewnością większość biegaczy górskich docenia piękno natury. Wielu z nich jest również świadoma zagrożeń i problemów ekologicznych. Niestety buty biegowe póki co nie nadążają za swoimi właścicielami – materiały, z których są wytwarzane oraz procesy produkcji nadal są szkodliwe dla środowiska. Marki Icebug, Dynafit i On Running łączą siły, aby to zmienić.

Świadomość ekologiczna wśród biegaczy rośnie. Jak przepowiada ISPO, ich priorytety dotyczące sprzętu będą się zmieniać (fot. Imago / ispo.com)

Trail running to kombinacja wysiłku fizycznego, zdrowego trybu życia i zamiłowania do natury. Biegacze uciekają z miast by cieszyć się lasem, łąką, górami. Tym bardziej dziwi fakt, że to zamiłowanie do natury nie znalazło jeszcze odzwierciedlenia w sprzęcie – twierdzą przedstawiciele ISPO.

W dotychczasowym „wyścigu zbrojeń” producenci butów biegowych prześcigają się przede wszystkim pod względem właściwości technicznych finalnego produktu. Zrównoważony rozwój do tej pory znajdował się na dalszym planie lub poza kadrem. Jeśli przyjrzymy się z bliska butom biegowym, odnajdziemy w nich wiele szkodliwych substancji, takich jak oleje mineralne, chemikalia i guma – znajdujących się głównie w podeszwie i śródpodeszwie buta. Modele z najwyższej półki nie nadają się również do recyklingu, a materiały, z których powstają nie podlegają biodegradacji.

Zainicjowany przez ISPO, Peak Innovation, Icebug, Dynafit oraz On Running projekt o nazwie Project Clean Run ma na celu połączenie sił producentów naszej branży we wspólnej pracy nad jak najszybszym stworzeniem butów do trail runningu wytwarzanych zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju (doktrynę ekonomiczną w perspektywie cyklu życia produktu opisywaliśmy stosunkowo niedawno).

Menadżer jakości Icebug, Henrik Tuomas:

Projekt Project Clean Run jest pierwszą międzynarodową kolaboracją pomiędzy konkurencyjnymi firmami, które łączą siły aby stworzyć coś dobrego.

Joel Svedlund, menadżer ds. zrównoważonego rozwoju w Peak Innovation, dodaje:

To wyzwanie zbyt duże, aby którakolwiek z firm podołała mu samodzielnie.

Projekt jest w początkowej fazie. Współpracujące firmy zbierają informacje od biegaczy – w specjalnym badaniu pytają ich o indywidualne wymagania dotyczące sprzętu do biegania.

Joel Svedlund podkreśla jak ważna jest potrzeba nauki w naszej branży:

Musimy podążać za potrzebami klientów. Poznać dokładnie ich dzisiejsze priorytety, myśleć innowacyjnie – poszukiwać rozwiązań, które nie koniecznie sprawią że będą szybsi, ale zaspokoją ich ekologiczne potrzeby.

Według Henrika Tuomasa branża tekstylna oraz branża outdoor pokazała już, że istnieją sposoby na wdrażanie zrównoważonego rozwoju bez strat na jakości produktu:

To jest wykonalne. A jak to zrobić w przypadku butów biegowych – tego dowiemy się wkrótce.

Więcej informacji na temat Project Clean Run znajduje się na stronach ISPO oraz ISPO Open Innovation.

Michał Gurgul
źródło: ispo.com

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0